Akademia Obywateli Trzeciego Wieku

Akademia Obywateli Trzeciego Wieku

Już 24.10 i 27.10 kolejne spotkania Klubów Dyskusyjnych 60+. Temat: Służba zdrowia prywatna i publiczna. Czy poprawa jest możliwa?

24 października 2017 r. w godz. 15:00 – 17:30 w Gimnazjum nr 9 im. S. Wyspiańskiego (ul. K. Odnowiciela 2) oraz 27 października 2017 r. w godz. 17:00 -19:30 w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) odbędą się spotkania Klubu Dyskusyjnego 60+. Temat spotkania: “Służba zdrowia prywatna i publiczna. Czy poprawa jest możliwa?”.

Służba zdrowia to temat rzeka. Jednak na codzień spotykamy się z problemami konkretnymi i próbujemy je rozwiązywać. Problemy tak bolesne jak niepełnosprawności naszej lub bliskich, czy łączące śmiertelne zagrożenie z trywialnym spacerem po parku jak ugryzienia kleszcza. Jak sobie z nimi radzić? Gdzie szukać pomocy lub jak ją organizować? Co można zmieniać w służbie zdrowia prócz oczekiwania zmian systemowych ze strony rządu?

Podczas spotkania swoimi doświadczeniami i wiedzą podzielą się z uczestnikami:

Rafał Reinfuss, który mówi o sobie, że jest przede wszystkim pacjentem. Od kilku lat – od czasu swojej choroby – zaangażowany społecznie jako wolontariusz, później członek zarządu i prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę – borelioza.org , https://www.facebook.com/borelioza.org.
Dumny członek społeczności chorych i opiekunów, którzy, choć sami w skrajnie trudnej sytuacji, starają się działać systemowo na rzecz poprawy losu współchorych – szerząc wiedzę, edukując, zabiegając u decydentów o poprawę standardów diagnozowania i leczenia boreliozy w Polsce.

Z wykształcenia politolog, nie praktykujący w zawodzie; z wiedzy zdobytej na studiach dziś korzysta w działalności społecznej.
Siłą rzeczy zainteresowany sprawami zdrowia. Zdecydowany adwokat roli kompetentnego pacjenta w procesie leczenia i w systemie ochrony zdrowia. Obecnie uczestnik konsultacji społecznych proponowanych systemowych zmian w zdrowiu, członek Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Rozwiązywania Problemów Chorób Odkleszczowych pod egidą PAN, uczestnik prac Parlamentarnego Zespołu ds. Boreliozy.

Prywatnie: kocha polskie góry, w które wrócił jako turysta po chorobie.

dr Barbara Ożarowska-Styczeń, emerytowana lekarka, aktywna obywatelka 80+ z energią nastolatki. Z grupą emerytowanych lekarzy powołała do życia Fundację Szanujmy Godność Człowieka. „Ja po prostu czuję potrzebę pomagania. Tak zostałam wychowana” – mówi. Ogromnym marzeniem pani Barbary i wszystkich osób bliskich fundacji jest zbudowanie domu seniora oraz zapewnienie emerytom możliwości otrzymania profesjonalnej opieki lekarskiej. Na obecnym etapie fundacja zbiera na ten cel pieniądze poprzez darowizny oraz 1 proc. podatku. Już teraz pani Barbarze udało się zainteresować projektem profesorów wielu specjalności, m.in. geriatrii, pulmonologii, kardiologii, rehabilitacji i psychologii. Ponad to Fundacja organizuje dla emerytów promocyjne konsultacje, badania lekarskie w placówkach zdrowia, klinikach CM UJ oraz w ramach doraźnych umów ze szpitalami.
Elżbieta Perkowska-Stec – była Sekretarz w Zarządzie Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział w Krakowie. Od 30 lat działa społecznie i politycznie, zarówno w organizacjach pozarządowych jak i indywidualnie głównie w obszarze obrony praw i interesów osób niepełnosprawnych. Zajmuje się również problemem aktywności ale i ułatwień dla seniorów współcześnie. Członkini Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. osób niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta Krakowa.

Zapraszamy!

Do projektu można dołączyć:

  • przez internet, wypełniając elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: www.seniorzy.stanczyk.org.pl
  • telefonicznie (do końca października), koordynator – Krzysztof Florys: +48 601 698 175 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00)
  • osobiście, podczas spotkań Klubu Dyskusyjnego.

 

Udział w spotkaniach Klubu jest bezpłatny.

TAGI: